Pazar , Aralık 4 2022
Ana Sayfa / Uncategorized / Kayseri’de Diş Eti Hastalıkları Uzmanı

Kayseri’de Diş Eti Hastalıkları Uzmanı

Tıp dünyasının giderek gelişmesi hem doktorlar hem de hastalar için büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajların hastaya en iyi şekilde yansıması ise doğru uzmanın tercih edilmesi ile en üst seviyeye çıkmaktadır. Diş hekimi denildiğinde akla genellikle diş ve ağız sağlığını kapsayan her türlü işlemi yapan bir hekim gelse de, aslında yapılan pek çok işlem ayrı bir uzmanlık gerektirmektedir. Diş etini ilgilendiren her türlü sorunun tanısı ve tedavisi ile ilgilenen uzmanlık alanına periodontoloji, bu alanda uzmanlaşmış diş hekimlerine ise periodontolog adı verilmektedir.

Periodontologlar diş hekimliğinden mezun olmalarının ardından, diş eti hastalıkları konusunda kendilerini geliştirmiş, eğitimler almış ve bu konuda türlü deneyimlere sahip olmuş olan kişilerdir. Cerrahi olsun olmasın diş etini ilgilendiren her konuda danışılması gereken kişiler periodontologlardır. Herhangi bir diş eti hastalığı söz konusu olmasa bile diş eti plaklarının temizlenmesi ve diş taşları için belirli aralıklarla bir diş eti hastalıkları uzmanı mutlaka ziyaret edilmelidir.

Diş eti hastalıkları uzmanı en doğru şekilde plak ve diş taşı temizliğini yapmakta ve hastayı bu plak ve diş taşlarından dolayı oluşabilecek risklerden uzak tutmaya yardımcı olmaktadır. Ancak tek başına bir periodontolog, diş eti sağlığını korumada yeterli olamamaktadır. Kişilerin kendilerinin de diş eti bakımlarını doğru bir şekilde yapmaları, yeniden periodontolog muayanesi yapılana kadar mutlaka tekrar plak oluşmasını engellemeleri gerekmektedir.

Diş eti hastalıkları uzmanı tarafından yapılacak öneriler doğrultusunda mutlaka diş eti yapısına uygun sertlikte bir diş fırçası, eğer diş etlerinde meydana gelen bir rahatsızlık var ise bu durumu tedavi etmeye yardım edecek bir diş macunu kullanılmalıdır. Ayrıca diş ipleri de bu sürecin vazgeçilmez parçalarından bir tanesidir. Diş etlerine zarar vermemek için tek flamanlı diş ipleri tercih edilmeli, dişler fırçalandıktan sonra ara yüzler diş ipi ile temizlenmelidir.

Diş eti tedavisi yerine diş eti tedavileri demek çok daha doğru bir kullanım olacaktır. Zira diş eti hastalıkları pek çok şekilde, pek çok nedene bağlı olarak gelişmektedir. Neden ve hastalığın türü, her hastada farklı belirtiler göstermekte;ortaya çıkan rahatsızlıkların da tedavi süreçleri kişilerin ağız yapıları ve vücutlarındaki diğer etkenlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Tahmin edersiniz ki bu kadar fazla olasılığın bulunduğu bir alanda, diş eti tedavisi ücreti olarak bir ücretten bahsetmek mümkün olmayacaktır. Önemli olan doğru tanı ile doğru tedavi sürecinin uygulanmasıdır. Zira uygun fiyatlı bir tedavi tercih edilmesi gibi bir durumda, eksik bir basamak bulunma ihtimali ile birlikte, uygulanan tedavinin özenle uygulanıp uygulanmadığı gibi durumlar da akıllarda soru işareti bırakmaktadır.

Diş eti tedavisinde öncelikle kapsamlı bir muayene süreci bulunmalıdır. Diş etlerinin ne sebeple, ne kadar çekildiği, çekilme yok ise hassasiyete sebep olan etkenlerin neler olduğu iyice belirlenmelidir. İnceleme yapılmadan uygulanabilecek bir tedavi hastalığın çok daha ilerlemesine neden olabilecektir.  Eğer diş etinde meydana gelen hassasiyet diş taşı ve plakların temizlenmesi, doğru ürünlerin kullanılması gibi uygulamalar ile ortadan kalkabilecek ise sürecin maliyeti de bir hayli düşük olacaktır. Ancak ilerlemiş diş eti rahatsızlıklarında cerrahi müdahaleler de gerekebilmektedir. Böyle bir durumda ise işin içine cerrahi müdahale ücreti ve sonrasındaki muayene, bakım gibi süreçler de eklenecektir. Bu durumların her biri sürecin maliyetini doğal olarak artıracaktır. Bazı durumlarda farklı alanlardaki doktorlar ile iş birliğinin yapılması da gerekli olabilmektedir. Yani diş eti tedavisi ücreti, tedavinin başında verilebilecek bir bilgi değildir.

Sürecin fazla masraflı olacağından korkarak diş hekimine başvurmak istemeyen hastalar da bulunmaktadır. Ancak bu hastalar ilerleyen zamanlarda çok daha ciddi diş eti hastalıkları ile karşılaşmakta, çok daha yüksek bedeller ile tedavi olmak zorunda kalmaktadırlar. Yaşadıkları ağrı ise, hastalığın ilk başladığı döneme kıyasla çok daha yüksek olmaktadır. Diş ipi kullanımı, diş macununun diş eti hastalıklarına göre seçilmesi gibi önlemler ise yardımcıdır ancak kesinlikle tedavi edici değildir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Dişlerinizi kaybetmeden, diş taşlarınızı yok edin!

Diş eti ve diş çevre dokuları ağız ve diş sağlığının korunmasında büyük öneme sahiptirler. Diş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir