Pazar , Aralık 4 2022
Ana Sayfa / Uncategorized / Kayseri Diş Eti Hastalıkları (Periodontoloji)Uzmanı

Kayseri Diş Eti Hastalıkları (Periodontoloji)Uzmanı

Tıp dünyasının giderek gelişmesi hem doktorlar hem de hastalar için büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajların hastaya en iyi şekilde yansıması ise doğru uzmanın tercih edilmesi ile en üst seviyeye çıkmaktadır. Diş hekimi denildiğinde akla genellikle diş ve ağız sağlığını kapsayan her türlü işlemi yapan bir hekim gelse de, aslında yapılan pek çok işlem ayrı bir uzmanlık gerektirmektedir. Diş etini ilgilendiren her türlü sorunun tanısı ve tedavisi ile ilgilenen uzmanlık alanına periodontoloji, bu alanda uzmanlaşmış diş hekimlerine ise periodontolog adı verilmektedir.

Periodontologlar diş hekimliğinden mezun olmalarının ardından, diş eti hastalıkları konusunda kendilerini geliştirmiş, eğitimler almış ve bu konuda türlü deneyimlere sahip olmuş olan kişilerdir. Cerrahi olsun olmasın diş etini ilgilendiren her konuda danışılması gereken kişiler periodontologlardır. Herhangi bir diş eti hastalığı söz konusu olmasa bile diş eti plaklarının temizlenmesi ve diş taşları için belirli aralıklarla bir diş eti hastalıkları uzmanı mutlaka ziyaret edilmelidir.

Diş eti hastalıkları uzmanı en doğru şekilde plak ve diş taşı temizliğini yapmakta ve hastayı bu plak ve diş taşlarından dolayı oluşabilecek risklerden uzak tutmaya yardımcı olmaktadır. Ancak tek başına bir periodontolog, diş eti sağlığını korumada yeterli olamamaktadır. Kişilerin kendilerinin de diş eti bakımlarını doğru bir şekilde yapmaları, yeniden periodontolog muayanesi yapılana kadar mutlaka tekrar plak oluşmasını engellemeleri gerekmektedir.

Diş eti hastalıkları uzmanı tarafından yapılacak öneriler doğrultusunda mutlaka diş eti yapısına uygun sertlikte bir diş fırçası, eğer diş etlerinde meydana gelen bir rahatsızlık var ise bu durumu tedavi etmeye yardım edecek bir diş macunu kullanılmalıdır. Ayrıca diş ipleri de bu sürecin vazgeçilmez parçalarından bir tanesidir. Diş etlerine zarar vermemek için tek flamanlı diş ipleri tercih edilmeli, dişler fırçalandıktan sonra ara yüzler diş ipi ile temizlenmelidir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Dişlerinizi kaybetmeden, diş taşlarınızı yok edin!

Diş eti ve diş çevre dokuları ağız ve diş sağlığının korunmasında büyük öneme sahiptirler. Diş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir