Pazar , Aralık 4 2022
Ana Sayfa / Uncategorized / Kayseri Diş Beyazlatma

Kayseri Diş Beyazlatma

Beyazlık, temizliği ve saflığı simgeler. Daha beyaz dişlerde sahibinin sahip olduklarına iyi baktığını ve özen gösterdiğini; her şeyden önce kendisine önem verdiğini gösteren önemli bir estetik olgudur. Bu yüzden günümüzde çoğu insan tarafından dişlerinin daha beyaz olması istenmektedir.
Dişlerin renklenmesi için birçok sebep mevcuttur.

En sık görülen sebep çay, kahve gibi gıdaların dikkatsiz tüketimi, sigara gibi kötü alışkanlıklar ve bununla birlikte ihmal edilen oral hijyendir. Diş fırçalamanın hemen sonrasında tüketilen çay kahve ya da sigara henüz diş üzerindeki koruyucu tabakalar aktifleşmediği için daha fazla renklenmeye sebep olur. Tüketim sonrasında diş fırçalamamak ise ağızdaki mevcut gıda moleküllerinin geçen süre boyunda dişe daha sağlam bağlanmasına ve dolayısıyla diş fırçalama etkinliğinin azalmasına yol açmaktadır. Bunun dışında herhangi bir sebeple canlılığını kaybeden ya da kanal tedavisi gören dişler ilerleyen dönemde renklenirler. Bir başka sebep de bazı antibiyotik gruplarının bilinçsiz kullanımıdır.

Dişlerin beyazlatılması için diş hekimleri tarafından uzun zamandır çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Günümüzde dişlerin beyazlatılması için profesyonel olarak dişlerin aşındırılıp parlatılması, kimyasal moleküller içeren solüsyonlarla ağartılması gibi yöntemler kullanılmaktadır. Bunun yanında hastalar tarafından sıklıkla diş beyazlatıcı özellikte diş macunları kullanılmaktadır.

Geleneksel yöntemlerde diş üzerinden ufak bir miktar aşındırma yapılıp sonrasında pürüzler giderilerek tedavi tamamlamaktadır ancak bu yöntem sonrasında dişin en dayanıklı dokusu kaldırıldığı için daha büyük bir renklenmeye ve diştaşı oluşumuna neden olmaktadır.

Modern yöntemlerde ise peroksit içeren ağartıcı (beyazlatıcı) maddeler uzman hekim kontrolünde dişe uygulanarak diş üzerinde renk değişimine neden olan maddelerin ayrışarak dişin beyaz, sağlıklı, estetik görüntüsüne tekrar kavuşması sağlanmaktadır. İşleme aynı zamanda bleaching de denilmektedir.

Bu yöntemler kanal tedavisi görmemiş ya da canlılığını kaybetmemiş sağlıklı dişlerin rengini geri kazanmasını sağlayarak hasta beklentisini karşılamaktadır. Bu yöntemler dışında kanal tedavisi görmüş ya da canlılığını kaybetmiş dişlerin rengini geri kazanmasını sağlamak için de devital bleaching (cansız beyazlatma) olarak isimlendirilen yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerde dişlerin arkasından aşındırma yapılarak yine peroksit içeren maddeler uygulanır ve diğer seansa kadar geçici dolguyla kapatılır. Tedavi bitene, hasta dişlerinin beyazlığından memnun olana kadar bu seanslar 2-3 kez tekrarlanır ve ardından dişlerin daimi dolguları yapılır.

Günümüzde birçok marka tarafından üretilip büyük reklamlarla satışa sunulan beyazlatıcı diş macunları ise ne yazık ki dişlerde tıpkı geleneksel yöntemlerdeki gibi aşındırma yapmakta ve yine dişin en sağlam ve dayanıklı dokusunu ortadan kaldırarak beyazlığı sağlamaktadır. Ancak bu macunlar ilerleyen süreçte özellikle bilinçsiz ve dikkatsiz kullanımlarda dişin mine tabakasından tamir edilemeyecek hasarlara neden olabilmekte ve estetik olarak şikayet olursa dişi kaplama yapma ihtiyacı doğurmaktadır.

Bu nedenlerden dolayı diş beyazlatma konusunda uzman bir hekime danışmak ve uzman bir hekim tarafından tedavi olmak büyük önem arz etmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Dişlerinizi kaybetmeden, diş taşlarınızı yok edin!

Diş eti ve diş çevre dokuları ağız ve diş sağlığının korunmasında büyük öneme sahiptirler. Diş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir