Pazar , Aralık 4 2022
Ana Sayfa / Uncategorized / İmplant ağrılı bir işlem midir? Ne kadar sürer?

İmplant ağrılı bir işlem midir? Ne kadar sürer?

İlk seansta radyolojik ve klinik muayene yapılarak Kayseri implant uzmanı tarafından bir tedavi planı hazırlanır. Tedavinin süresinin uzunluğunda; kullanılacak teknik, implant yapılacak kemiğin durumu, iyileşme hızını etkileyebilecek sistemik hastalıklar gibi faktörler rol oynamaktadır.

Kemik seviyesi yeterliyse
Kullanılacak tekniğe göre diş etini kesip kaldırarak veya hiç kesmeden implanta özel delici frezlerle implant yuvası açılır ve implant, yuvasına yerleştirilir. İmplant ile kemiğin kaynaşması için yaklaşık 2.5-3 ay beklenir ve kaynaşmanın durumuna göre üst yapı (protez) yapımına başlanabilir.

Kemik seviyesi yetersizse
Öncelikle ufak cerrahi işlemlerle greft (kemik tozu) uygulaması yapılır ve kemiğin ideal genişlik ve uzunluğa gelmesi sağlanır.Bu greftler hastanın kendi vücudundan alınabileceği gibi yapay greftler de kullanılabilir. Kayseri implant uzmanının kanaatine göre kemik tozu uygulaması ile beraber implant da aynı anda yerleştirilebilir ama bunun için doğru bir tetkik şarttır. Genelde kemik tozu uygulaması sonrası 3-6 ay beklenir ve sonrasında hasta Kayseri implant kliniğine geldiğinde; süreç, normal kemik seviyesi varmış gibi işler. Bekleme sürecinde ve sonrasında hekimin tavsiyelerine uyum göstermek , ağız hijyenin iyi tutmak önem arz etmektedir.

İmplant ağrılı mıdır?
İşlemlerin tamamında güçlü bir lokal anestezik madde uygulandığı için işlem sırasında ağrı hissi hiç oluşmaz. işlem sonrası ağrıları önlemek adına (bu süreçte ağrı oluşsa da oluşmasa da) reçete edilen ağrı kesiciyi kullanmakta fayda vardır. Çünkü ağrı yokkenki ağrı kesici kullanımı, birkaç gün sonra oluşabilecek ağrıların da önüne geçer. Antibiyotikte olduğu gibi ağrı kesicilerde de gereksiz ilaç kullanımından sakınılmalıdır. Dental implant yapımı diş çekiminden bile daha az travmatik bir işlemdir. Doğru teknik ile yapılmış bir implant cerrahisi sonrası hastanın ağrı duyması beklenmez. Bununla birlikte işlemler komplike hale geldikçe, olaya kemik greftleri eklenmesi diş çekimlerinin eklenmesi vs işlem sonrası birkaç gün hastada hafif ağrı, şişlik gibi durumlara neden olabilir. Bu belirtilerin olmaması veya en aza indirilmesi için ağrı kesici kullanımının doktorunuzun önerdiği şekilde kullanılması önemlidir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kayseri Diş Beyazlatma

Beyazlık, temizliği ve saflığı simgeler. Daha beyaz dişlerde sahibinin sahip olduklarına iyi baktığını ve özen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir