Pazar , Ekim 24 2021
Ana Sayfa / Uncategorized / Diş ipi nasıl kullanılır? Doğru diş ipi kullanma teknikleri

Diş ipi nasıl kullanılır? Doğru diş ipi kullanma teknikleri

Ağız sağlığını korumak yalnızca ağız sağlığı için değil, bütünüyle vücudun sağlığını korumak açısından da çok önemlidir. Yapılan araştırmalar ağız sağlığının kötü durumda olmasının farklı sağlık sorunlarına da neden olabildiğini ortaya koymuştur.

Ağız sağlığını korumanın en etkili yolu herkesin bildiği üzere diş fırçası kullanmaktır. Günde iki kere doğru diş fırçası ile doğru şekilde dişleri fırçalamak ağız sağlığının korunmasında oldukça etkilidir. Ancak tek başına diş fırçalamak tam bir ağız sağlığı sağlamamakta, ek olarak başka ağız bakım ürünlerinin de mutlaka kullanılması gerekmektedir.

Diş fırçasından sonra en sık kullanılan ve diş hekimleri tarafından sıklıkla önerilen ürünler diş ipleridir. Diş ipi eczanelerden, marketlerde hatta internet üzerinden satın alınabilen, ulaşımı ve kullanımı kolay bir ağız bakım ürünüdür. Dişler fırçalarken diş fırçasının etkisi büyük oranda dişlerin yüzeyinde kalmaktadır. Fırçanın etki etmediği yerlerde ise diş ipleri devreye girmektedir. Diş aralarındaki noktaların temizliği için kullanılan diş ipleri naylon ve PTFE olmak üzere iki çeşit olarak satılmaktadır.

Naylon diş ipleri çok sayıda naylon ipten oluşmaktadır. Bu yapısı kullanım sırasında diş ipinin parçalanması ihtimalini ortaya çıkarmaktadır. PTFE olarak bilinen diş ipleri ise tek parçadan oluşmaktadır ve çok daha rahat bir kullanıma sahip olması nedeniyle diş hekimleri tarafından daha fazla önerilmektedir.

Diş ipi kullanımında, doğru diş ipinin seçimi kadar doğru kullanım da çok önemlidir. Diş ipinden yaklaşık 45-50 cm kadar bir kesit kopartılarak baş ve işaret parmakları arasında gergin bir şekilde tutulmalıdır. İp dişlerin arasından geçirilerek diş aralarının temizliği sağlanmalıdır. Her diş için ipin temiz bir kısmı kullanılmalıdır.

Diş eti kullanımında en sık karşılaşılan durum diş etlerinin kanamasıdır. Genellikle hassas diş etleri üzerinde görülen bu kanama ilk kullanımlarda normal olmakla beraber uzun süreli kullanımlarda devam etmesi durumunda mutlaka diş hekimine danışılmalıdır.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kayseri Diş Beyazlatma

Beyazlık, temizliği ve saflığı simgeler. Daha beyaz dişlerde sahibinin sahip olduklarına iyi baktığını ve özen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir