Pazar , Aralık 4 2022
Ana Sayfa / Uncategorized / Diş eti kanaması neden olur? Tedavisi nasıl yapılır?

Diş eti kanaması neden olur? Tedavisi nasıl yapılır?

Diş eti hastalıkları, ağız sağlığının önemli bir parçası olmakla birlikte ayrı olarak ele alınması gereken hastalıklardır. Bu hastalıkları inceleyen bilim dalına Periodontoloji adı verilmektedir. Periodontoloji, bu alanda çok sayıda eğitim alan hekimlerin özel olarak ilgilendikleri bir alandır. Başka bir deyişle periodontoloji kapsamına giren hastalıklarla her diş hekimi ilgilenememektedir.

Diş eti hastalıkları genellikle iki aşamadan ele alınmaktadır. Aşamalardan bir tanesi Gingivitis olarak adlandırılan başlangıç aşamasıdır. Bu aşamadan diş etlerinde kızarıklıklar ve kanamalar görülmektedir. Kanamalar genellikle fırçalama, diş ipi kullanma ve sert gıdaları çiğneme esnasında kendisini göstermektedir. Normal şartlarda sağlıklı bir diş eti hafif pembe bir renkte ve biraz pürüzlü yapıya sahiptir. Bu yapının bozulması diş eti hastalıklarının habercisi olarak kabul edilmektedir. Diş etinin şişmesi sonucu dişlerin diş etine tutunma seviyeleri azalmakta ve bu da zaman içerisinde diş kaybına kadar gidebilmektedir.

Eğer bu belirtiler fark edilerek en hızlı bir şekilde bir periodontoloji uzmanına başvurulmaz ise iltihabi bir hastalık olan Periodontitis ortaya çıkmaktadır. Çene kemiği ile diş kökü arasında meydana gelen erime ile cep denilen boşluklar oluşmasına neden olan bu hastalık, iltihabın çok daha ileri seviyelere ulaşmasına neden olmaktadır. Kemiğin iyice erimesi ise dişin tamamen kaybedilmesi anlamına gelmektedir. Bu aşamaya gelinene kadar diş eti hastalıklarının kendilerini çok belli etmeden ilerlemesi ve genellikle herhangi bir ağrıya neden olmaması hastaların farkındalık düzeyini düşürmektedir. Hastaların bir kısmı ise fark etseler dahi herhangi bir ağrı hissetmemeleri nedeni ile diş hekimine gitme gereği duymamaktadırlar. Oysa diş eti hastalıkları erken müdahale ile tamamen iyileştirilebilmektedir.

İdeal olan ise dişlerin bakımını diş fırçası ve diş ipi ile günlük olarak yapmak, diş eti hastalıklarının ortaya çıkmasına engel olmaktır.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Dişlerinizi kaybetmeden, diş taşlarınızı yok edin!

Diş eti ve diş çevre dokuları ağız ve diş sağlığının korunmasında büyük öneme sahiptirler. Diş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir