Pazar , Ekim 24 2021
Ana Sayfa / Uncategorized / Diş eti hastalığının tedavisi

Diş eti hastalığının tedavisi

Bugüne kadar pek çok kişiden hayattaki en zor ağrılardan bir tanesinin diş ağrısı olduğuna dair söz duymuşsunuzdur. Bu ve buna benzer sözler sizi diş bakımı konusunda daha dikkatli bir hale getirmiş olabilmekle beraber, diş hekimlerine duyulan korkunun da artmasına neden olabilmektedir. Her iki durumda da diş ve diş eti bakımının ne kadar önemli olduğu sonucu çıkmakta; bu konuda giderek artan bilincin daha da artması beklenmektedir.

 Diş eti hastalığının tedavisi, hastalığın hangi aşamada olduğuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle de tek bir tedaviden bahsedebilmek mümkün değildir. Eğer hastalık henüz başlangıç aşamasında ise, tedaviyi diş hekiminin önerisi ile kişi kendisi de yapabilmektedir. Başlangıç aşamasında yapılacak en etkili tedavi, dişlerin günde en az iki defa dikkatli ve doğru bir şekilde fırçalanması olacaktır. Bu fırçalama sayesinde dişe ve diş etine zarar veren bakteriler bulundukları bölgeden uzaklaştırılmaktadır.

Diş fırçasının yanısıra diş ipi kullanılması da gerekmektedir. Zira diş fırçaları çok kullanışlı olmalarına karşın ulaşamadıkları pek çok yer bulunmaktadır. Buralarda kalan plak ve bakteriler diş eti hastalıklarının ilerlemesine neden olabilecekleri için mutlaka temizlenmelidir.

Eğer muayene esnasında kişinin evde temizleyemeyeceği kadar fazla plak ve diş taşı görülüyor ise, diş hekimi özel aletler ile bu temizliği yaparak hastalığın daha fazla ilerlememesini sağlamaktadır. Diş eti hastalıkları çok daha ilerleyen aşamalarda diş eti çekilmesi yaşanmasına neden olmaktadır ve diş eti çekilmeleri diş kaybı ile sonuçlanabilmektedir. Hasta eğer bu durumda ise diş eti çekilmesi yaşanan yer öncelikle bakterilerden temizlenmeli, sonrasında ise kişinin diş eti uzatılarak ya da damak bölgesinden alınan bir doku ile dişin açıkta kalan kısmı kapatılmalıdır.

Böylece diş eti hastalığının tedavisi gerçekleşmiş, bireyler normal çiğneme aktivitelerine iyileşme süresinin ardından devam edebilmektedirler.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kayseri Diş Beyazlatma

Beyazlık, temizliği ve saflığı simgeler. Daha beyaz dişlerde sahibinin sahip olduklarına iyi baktığını ve özen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir