Pazar , Aralık 4 2022
Ana Sayfa / Uncategorized / Diş eti çekilmesi tedavisi nasıl yapılır? Ağrı verir mi?

Diş eti çekilmesi tedavisi nasıl yapılır? Ağrı verir mi?

Ağız ve diş bakımının doğru yapılmaması, ihmal edilmesi gibi durumlarda en çok zararı diş etleri görmektedir. Normal hali hafif pembe ve az bir oranda pürüzlü olan diş etleri, üzerinde biriken plaklar nedeni ile zaman içerisinde kızarmaya, kanamaya ve tedavi edilmediği takdirde çekilmeye başlarlar.

Diş etleri dişin etrafını saran, dişlerin köklere kolaylıkla tutunmasını sağlayan önemli bir yapıdır. Ağız sağlığına yeterli önemin verilmemesi, ağız bakımında yanlış yöntemler uygulanması gibi durumlarda diş etleri dişin alt kısmına doğru çekilmektedir. Normalde diş kökleri diş etleri tarafından kapatılmış durumda iken, diş eti çekilmesinde kökler açılmaya başlamakta; dişlerin çene kemiğine tutulma oranı azalmaktadır. Diş eti çekilmesi aynı zamanda; genetik, stres ve kişilerde bulunan farklı hastalıklara bağlı olarak da gelişebilmektedir.

Diş eti çekilmesinde tedavi farklı yollarla yapılabilmekte, hangi tedavi yönteminin uygulanacağına periodontolog karar vermelidir. Diş eti tedavisi konusunda uzman olan periodontologlar yapacakları kapsamlı bir muayenenin ardından hastaya gerekli bilgiyi vermekte, hastanın da yardımı ile tedavi sürecine başlamaktadırlar. Hastanın yardımı bu konuda oldukça önem teşkil etmektedir. Zira hasta süreç boyunca ağız bakımını ihmal etmemeli ve hekim tarafından yapılan önerileri dikkatle yerine getirmelidir. Bu aşamada diş fırçaları ve diş ipleri çok büyük önem taşımaktadır.

Diş eti çekilmelerinde tedavi süreci öncelikle plak ve diş taşı temizliğinin yapılması şeklinde gerçekleşmektedir. Sonrasında ise çekilmenin gerçekleştiği bölge kapatılmalıdır. Buranın kapatılması hastanın damağından elde edilen kesitin buraya nakledilmesi ya da çekilme olan dişin yanındaki dişlerden diş etinin buraya kaydırılması ile yapılmaktadır. Hasta lokal anestezi altında olduğu için hiç bir şekilde ağrı hissetmemekte, uzman bir hekim tarafından yapılması durumunda işlemlerin sonrasında bireyler normal bir ağız sağlığına kavuşabilmektedirler.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Dişlerinizi kaybetmeden, diş taşlarınızı yok edin!

Diş eti ve diş çevre dokuları ağız ve diş sağlığının korunmasında büyük öneme sahiptirler. Diş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir