Pazar , Ekim 24 2021
Ana Sayfa / Uncategorized / Diş eti çekilmesi neden olur? Diş eti çekilmesi tedavisi nedir?

Diş eti çekilmesi neden olur? Diş eti çekilmesi tedavisi nedir?

Diş etleri hem ağız sağlığı için, hem de estetik bir görüntü için oldukça önenmlidir. Bu nedenle de en az dişlere önem verildiği kadar diş etlerinin sağlığına da önem verilmelidir. Diş etlerinde en sık karşılaşılan sorun diş eti çekilmesi olmaktadır.

Diş eti atrofisi olarak da adlandırılan bu hastalık, zamanında müdahale edildiğinde detaylıu bir tedavi sürecinin ardından düzelebilmektedir. Hastalığın teşhisi ve tedavisinde ne kadar geç kalınırsa, tedavi de o kadar zor ve uzun süreli olmaktadır.

 Diş eti çekilmesi genellikle ağız bakımının iyi yapılmaması sonucu oluşmaktadır. Dişlerin yeteri kadar fırçalanmaması, yanlış fırçalanması ya da kişinin daha önceden sahip olduğu başka diş eti rahatsızlıkları diş eti çekilmesine neden olabilmektedir. Ayrıca genetik yatkınlığın da diş eti çekilmesinde payı olduğu bilinmektedir.

Doğru fırçalanmayan ya da günlük olarak fırçalanmayan dişlerde plak oluşumu gerçekleşmektedir. Zaman içerisinde biriken bu plak, kendisine birikecek bir alan aramakta, bu alanı da diş ile diş etinin arasında bulmaktadır. Plak birikim miktarı arttıkça diş etleri çekilmektedir. Yavaş yavaş gelişen diş eti çekilmeleri olduğu gibi, bir anda gelişen diş eti çekilmeleri de vardır. Bir anda gelişen diş eti çekilmelerine çok hızlı bir şekilde müdahele edilmelidir. Akut diş eti çekilmesi olarak adlandırılan bu tür diş eti çekilmelerinde çekilme oranı, kronik diş eti çekilmelerine göre çok daha hızlı olmaktadır.

Diş eti çekilmelerinde öncelikli belirtiler diş etlerinin kanaması ve ağızdan sürekli kötü bir koku gelmesidir. Bu belirtiler görülmeye başlandığında en kısa sürede bir uzman hekime başvurulmalıdır. Diş eti çekilmeleri oluşmadan önce de engellenebilmektedir. Bunun için evde diş ipi ve diş fırçası ile yapılan ağız bakımının yanısıra mutlaka belirli aralıklarla diş hekimine gidilerek diş taşı ve plak temizliği yaptırılmalıdır.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kayseri Diş Beyazlatma

Beyazlık, temizliği ve saflığı simgeler. Daha beyaz dişlerde sahibinin sahip olduklarına iyi baktığını ve özen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir