Pazar , Aralık 4 2022
Ana Sayfa / Uncategorized / Diş eti çekilmesi, diş eti büyümesi ve diş taşları hakkında merak edilenler

Diş eti çekilmesi, diş eti büyümesi ve diş taşları hakkında merak edilenler

Diş etleri, ağzın dişler ve dil ile birlikte en önemli üç üyesinden biridir. Diş eti problemleri ise özellikle son dönemde insanların ağız konusunda en çok sıkıntı çekip şikayet ettiği alanların başında gelmektedir. Diş eti çekilmesi ya da büyümesi, halk arasında tartar olarak bilinen ve estetik görünüşü bozup dişlerde kemik kaybına yol açan diş taşları, diş etleri ile sınıflı apseler halk arasında en sık rastlanan şikayetlerdir.

Diş eti  çekilmeleri, diş çürükleri kadar olmasa da geri dönüştürülmesi zor hastalıklardır. Diş eti çekilmesine sıklıkla kemik kaybı da eşlik eder. Yani normalde dışardan ağıza bakıldığında görünen diş eti, o seviyede altında güçlü kemik desteğiyle durmaktadır ancak kemik kaybı görüldüğünde diş eti de altındaki destek doku ortadan kalktığı için yavaş yavaş kendisini çeker.

Diş eti çekilmesi durumunda öncelikle çekilmenin sebebinin ortadan kaldırılması gerekir. Çekilme sebebi eğer yanlış diş fırçalama ise hastaya doğru diş fırçalama gösterilmeli ve yaptırılmalıdır. Sebep diş taşları ise diş taşları diş yüzeyi temizliği (dyt) ya da detertraj dediğimiz işlemlerle dişlerin görünen üst kısmı,  gerekli görüldüğü durumlarda ise kök yüzeyi düzleştirmesi (KYD) dediğimiz işlemlerle de dişlerin normalde diş etlerinin altında bulunan kısımları diş taşlarından ve diş etlerinin bağlanmasını engelleyip diş taşlarının tutunmasına uygun açık sement dokularının kaldırılması gereklidir. Bu işlemlerden sonra diş etleri halen istenen seviyede değilse diş eti ameliyatlarıyla diş etleri yükseltilip istenen seviyeye getirilir ve o bölgede dikişlerle sabitlenir. Diş eti çekilmesi tedavileri birkaç seans sürebilir ve uzman bir hekim tarafından yapılması önemlidir.

Diş eti büyümesi gibi hastalıklar sıklıkla tansiyon ilacı gibi farmakolojik sebeplerle oluşmaktadır bunun dışında diş etleri uygun yapılmamış protezler nedeniyle de büyüyebilir. Diş eti büyümesinin en büyük tehlikesi temizlenebilirliği azaltması sebebiyle altında plak biriktirmesi ve bu plağın diş çürüklerine yol açması ya da taşlaşıp kemik kaybına yol açabilmesidir. Estetik görünüşü bozması ise hastanın en büyük şikayetidir ancak en büyük tehlike sayılamaz. Diş eti büyümelerinde sebebin tespiti ve ortadan kaldırılması için ilacı veren doktorla temas halinde olunulur ve etken ortadan kaldırıldıktan sonra diş etleri istenen miktara ve seviyeye gelene kadar cerrahi işlemlerle alınır.

Diş taşları ise diş etleriyle ilgili en sık yaşanan sorundur ve hemen her hastada gingivitis dediğimiz diş eti iltihabına yol açarlar. Diş taşları sıklıkla diş yüzeyinde olup ‘kretuar’ dediğimiz keskin aletlerle diş üzerinden güçlü ama tekrarsız hareketlerle kaldırılır. Bunun yanında ‘kavitron’ dediğimiz sulu ve ses enerjileriyle büyük diş taşlarını parçalayan bir yöntem de mevcuttur.

Diş taşları her ne kadar kavitron ile kolay temizlense de sonik enerjinin mine ile temasında oluşturduğu mikroçatlak riski yüksektir ve çok incelikli bir şekilde yapılmalıdır. Bunların dışında kök yüzeyi düzleştirmesi ise diş eti altındaki diş taşlarının ortadan kaldırılması amacıyla yapılır ve bu işlem sıklıkla cerrahi gerektirir. İki işlemin de alanında uzman, işin ehli hekimler tarafından yapılması büyük önem taşır

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Dişlerinizi kaybetmeden, diş taşlarınızı yok edin!

Diş eti ve diş çevre dokuları ağız ve diş sağlığının korunmasında büyük öneme sahiptirler. Diş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir