Pazartesi , Ekim 18 2021
Ana Sayfa / Uncategorized / Hassas diş etleri için ne yapılmalı?

Hassas diş etleri için ne yapılmalı?

Ağız sağlığı konusunda diş hekimlerine en sık başvuru yapılan konular arasında hassas diş etleri de bulunmaktadır. Hassas diş etleri, diş etlerinin acı vermesi, fırçalama ya da diş ipi kullanımı esnasında kanaması gibi durumlarda kendisini göstermektedir. Elbette bu hassasiyet nedensiz değildir. Hassas diş etlerinin var olması çoğu zaman devamında gelecek diş eti hastalıklarının habercisi olmaktadır ve bu nedenle çok ciddiye alınmalıdır.

Diş eti hassasiyetinin yeni yeni başladığı dönem gingivitis olarak adlandırılmaktadır. Bu dönemde şikayetler çok hafif düzeydedir ve genellikle hastalar tarafından fark edilememektedir. Dikkatli olan hastalar bu dönemde diş eti hassasiyetlerini fark ederek diş hekimine başvurmakta, hastalık iltihaplı bir boyuta dönüşmeden gerekli müdahale ile iyileşme sağlanabilmektedir. Eğer belirtiler çok hafif ise düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı ile, hastalık bir sonraki evreye geçmeden engellenebilmektedir. Elbette ideal olan belirtiler fark edilir edilmez uzman bir diş hekimine başvurmaktır. Zira geç kalınan diş eti hastalıklarında tedavi çok uzun süreye yayılabilmektedir. Bu süreç hem gündelik yaşamı engellemekte, hem de hastaların ağrı yaşamasına neden olmaktadır. Kanamalar ve diş etlerindeki hassasiyetler çok ciddi bir bakış açısı ile değerlendirilmeli, hastalığın periodontitis aşamasına geçmesine engel olunmalıdır.

Eğer hastalık periodontitis aşamasına geçmiş ise, periodontolog tarafından yapılacak muayene hastaya yol gösterecektir. Verilecek ilaçlar, önerilecek diş macunu, diş fırçası, diş ipi ve ağız çalkalama suları gibi ürünler iyileşme sağlamaya yardımcı olacaktır. Gereken durumlarda ise mutlaka cerrahi yöntemle müdahale edilmeli, hastalık ortadan kaldırılana kadar diş hekiminin önerilerinden dışarı çıkılmamalıdır.

Diş eti hassasiyetlerindeki en büyük nedenler arasında; genetik faktörler, şeker hastalığı, ağız bakımına yeterli özenin gösterilmemesi, stres ve sigara kullanımı gösterilebilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kayseri Diş Beyazlatma

Beyazlık, temizliği ve saflığı simgeler. Daha beyaz dişlerde sahibinin sahip olduklarına iyi baktığını ve özen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir