Pazar , Ekim 24 2021
Ana Sayfa / Uncategorized / Diş taşlarını temizliği (detertraj) nasıl yapılır?

Diş taşlarını temizliği (detertraj) nasıl yapılır?

Ağız sağlığı ve bakımı denildiği zaman akla ilk olarak diş bakımı gelse de, diş eti bakımı da en az diş bakımı kadar önemlidir. Dişleri çevreleyen ve çene kemiğine tutunmasına yardımcı olan diş etlerinin sağlıksız olması pek çok soruna neden olabilmektedir. Diş etlerinin yeteri kadar önemsenmemesi, diş eti kızarıklıklarına, diş eti kanamalarına, iltihaplanmalara ve ilerleyen zamanlarda diş kayıplarına yol açabilmektedir. Tüm bu sorunlarla karşılaşmamak için kişilerin evlerinde kendilerinin yapmaları gereken bir takım uygulamalar bulunmakla birlikte, diş hekimlerine giderek yaptırmaları gereken uygulamalar da bulunmaktadır.

Evlerde günlük olarak yapılabilecek diş taşları temizliği elbette önce diş fırçası ile mümkün olmaktadır. Doğru seçilmiş bir diş fırçası ve diş macunu ile sabah ve akşam düzenli olarak fırçalanan dişler ve diş etleri sağlık açısından sorun çıkarmamaktadır. Gereğinden çok daha sert bir diş fırçası seçilmesi gibi durumlarda ya da çok fazla fırçalama gibi durumlarda diş fırçalamak korumaktan çok zarar vermeye başlamaktadır. Bu nedenle uzmanların önerilerine mutlaka dikkat edilmelidir.

Kişilerin kendi kendilerine yapabilecekleri bir diğer kolay uygulama ise diş ipi ile diş ve diş eti temizliğidir. Diş fırçaları her zaman diş aralarına kadar etki edebilmektedirler. O nedenle de diş fırçasının yanısıra mutlaka diş ipi de günlük olarak kullanılmalıdır. Diş ipi sayesinde diş aralarındaki plaklar da temizlenmektedir. Böylece diş etine zarar verebilecek tehlikeler büyük oranda ortadan kaldırılmaktadır. Diş ipinin yanısıra ara yüz fırçası ya da diş eti fırçası adı verilen fırçalar da sıklıkla diş eti temizliği için kullanılabilmektedir. Elbette bu ürünleri kullanmadan önce yine uzman bir diş hekiminin görüşü alınmalıdır.

Diş etlerinde sorun yaşamak istemeyen kişilerin belirli aralıklarla diş hekimlerine giderek plak ve diş taşı temizliğini yaptırmalarında büyük fayda bulunmaktadır. Özel araçlarla yapılan bu temizlik sayesinde diş eti hastalıklarının yaşanma oranı bir hayli düşmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kayseri Diş Beyazlatma

Beyazlık, temizliği ve saflığı simgeler. Daha beyaz dişlerde sahibinin sahip olduklarına iyi baktığını ve özen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir