Pazartesi , Ekim 19 2020
Ana Sayfa / Uncategorized / Diş eti hastalıkları ve tedavisi (Periodontoloji)

Diş eti hastalıkları ve tedavisi (Periodontoloji)

Diş eti hastalıkları ve tedavisi her ne kadar diş hekimliği kapsamında yer alsa da, başlı başına bir uzmanlık alanıdır. Periodontoloji ismi verilen bu alan, yalnızca diş etleri hastalıkları ve tedavisi ile ilgilenmekte olup, alana hakim olan uzmanlara ise periodontolog adı verilmektedir. Diş etlerinde herhangi bir kızarıklık, kanama ya da çekilme görülmesi durumunda mutlaka bir periodontolog tarafından ağız ve diş muayenesi yapılmalıdır. Bu muayenenin erken dönemde yapılması, hastalığın iltihaplı bir duruma ulaşmasına ve daha da ileride diş kaybına neden olmaması açısından büyük önem taşımaktadır.

Diş eti hastalığının tedavisi erken dönemde yapıldığında, diş plakları ve taşlarının temizlenmesi kadar kolay bir işlemdir. Zira bu işlem çok kısa sürmekte ve hasta işlem sırasında hiç bir ağrı ya da acı hissetmemektedir. Hastanın da dişlerini doğru diş fırçası ve diş macunu ile, doğru teknikle fırçalaması ve diş ipi kullanımına özen göstermesi ile iyileşme sağlanabilmektedir. Ancak diş etlerinde görülen kızarıklık ve kanamalar geçer düşüncesi ile ihmal edilir ise tedavisi çok daha zor bir duruma gelebilmektedir.

Diş eti çekilmeleri bu durumlardan en sık karşılaşılanıdır. Zira diş eti çekilmelerinde hasta hem estetik açıdan rahatsızlık duymakta, hem de diş köklerinin açığa çıkması nedeni ile dentin hassasiyeti yaşamaktadır. Diş eti çekilmelerinin tedavisi kimi zaman damaktan alınan dokunun, çekilmenin olduğu yere eklenmesi ile kimi zaman ise çekilmenin meydana geldiği dişin yanındaki diş etlerinin buraya kaydırılması ile yapılmaktadır.

İki işlemde ağrısız gerçekleşmekte, damaktan doku alınarak yapılan işlemin ardından yaranın iyileşmesi bir hafta kadar sürebilmektedir. Bu süreç içerisinde sert gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir. Ayrıca diş hekiminin önerileri mutlaka yerine getirilmelidir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kayseri’de Diş Eti Hastalıkları Uzmanı

Tıp dünyasının giderek gelişmesi hem doktorlar hem de hastalar için büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir