Pazartesi , Ekim 18 2021
Ana Sayfa / Uncategorized / Diş eti hastalığı ihmale gelmez!

Diş eti hastalığı ihmale gelmez!

Diş hekimi denildiği zaman genellikle akla çok ağrı veren işlemler gelmekte, bu nedenle de pek çok kişi diş hekimine gitmeye çekinmektedir. Ancak gelişen tıp ve teknoloji diş hekimliği konusunda da pek çok gelişmeye imkan sağlamıştır. Diş eti hastalığı tedavisi söz konusu olduğunda yine bu gelişmeler öne çıkmakta; bir dönem uzun bir sürede gerçekleşen ve acı veren işlemler günümüzde kısa süre içerisinde ve acısız olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Diş eti hastalığı denilen hastalık aslında iki farklı seviyede ele alınmaktadır. Hastalığın başlangıç evresi, diş eti kanamaları, diş etlerinde kızarıklıklar ve hassas diş etleri ile kendisini  belli etmekte, müdahale edilmediği takdirde yaşanabilecek durumların habercisi olmaktadır. Gingivit adı verilen bu dönemde iltihaplanma da söz konusu olabilmekte ancak bu iltihaplanma da diğer belirtiler gibi çok yüksek seviyelerde olmamaktadır. Eğer bu dönemde uygun tedavi uygulanmaz ise hastalık bir ileri boyuta yani Periodontit aşamasına geçmektedir. Peki bu dönemde neler yapılabilmektedir?

Diş etlerinin gingivit adı verilen dönemde mutlaka düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Hastalar evlerinde bu temizliği diş ipi ve diş eti fırçası yardımı ile yapabilseler de, bu araçların ulaşamadıkları noktalar da mutlaka bulunmaktadır. İşte bu noktalara diş hekimleri uygun aletler ile müdahale etmektedirler. Temizlenen plaklar ve diş taşları artık diş etlerine zarar veremeyecekleri için diş etleri daha fazla zarar görmeyecek; verilen ilaçlar ve tavsiyeler ile hızlı bir şekilde iyileşeceklerdir.

Eğer hastalık diş eti çekilmesi aşamasına kadar ulaştıysa, cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Hastanın damak yapısından elde edilen doku ile çekilen diş eti tamamlanabilmekte ya da çekilen diş etleri uzatılarak açıkta kalmış bölgeyi kapatması sağlanmaktadır. Her iki yöntemde de iyileşme bir müddet sürebilmekte; bu aşamalarda hastanın sabır ve istekle tedaviye devam etmesi gerekmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kayseri Diş Beyazlatma

Beyazlık, temizliği ve saflığı simgeler. Daha beyaz dişlerde sahibinin sahip olduklarına iyi baktığını ve özen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir