Pazar , Ekim 24 2021
Ana Sayfa / Uncategorized / Diş eti hastalığı neden olur? Tedavisi nedir?

Diş eti hastalığı neden olur? Tedavisi nedir?

Diş eti hastalıklarının oluşmasında pek çok faktör rol oynamaktadır. Bu faktörlerin bazen bir tanesi, bazen de birden fazlası hastalığın oluşmasında etkili olmaktadır.

Diş Eti Hastalıklarının Nedenleri

*Dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması,

*Yanlış diş fırçası seçimi,

*Diş fırçalama tekniklerinin uygun bir şekilde yapılmaması,

* Genetiksel faktörler.

Yukarıda sıraladığımız nedenler ana faktörlerdir. Dişlerde ve diş aralarında plak tabakaları oluşmasının en önemli nedenlerdir. Oluşan bu plak tabakaları da diş etlerinin çekilmesine ve diş etlerinizde hastalık oluşmasına neden olur.

Diş eti hastalığı neden olur?  Sorusunun bir diğer yanıtlarına gelecek olursak… İlk sırada diş bakımının yalnızca diş fırçasıyla sınırlı kalmasını söyleyebiliriz. Diş fırçası önemli bir ağız bakım aracı olabilir ama tam bir temizlik için kesinlikle yeterli değildir. Etkili bir ağız temizliği için yapılması gereken diş fırçalama işleminin hemen ardından diş ipiyle yapılan ince temizliktir. Diş ipi dişlerin arasında kalan ve fırçayla çıkartılması zor olan bölgelere nüfus eder ve temizliğini sağlar.

Hatalı beslenmede, diş etlerinizin hastalanmasına yol açar. Vitamin eksiklikleri; dişlerde ve diş etlerinde hastalıklara neden olur. Zamanla, bu vitamin eksiklikleri;  diş etlerinizde kanamalara ve çekilmelere yol açacaktır.

Stres pek çok hastalıkta olduğu gibi diş eti hastalıklarında da büyük rol oynamaktadır. Stres, insan vücudunun direncini düşürdüğü gibi uykuda ve sinir anlarında, dişlerde sıkma refleksi oluşturur. Bu refleks sürekli olarak tekrarlandığı zaman da diş etlerinizde onarılmaz hasarlara yol açar.

Sağlığa zararlı olmasına rağmen kullanımı bir hayli yaygın olan sigara da diş eti hastalıklarına neden olmaktadır. Sigara içinde bulunan nikotin ve diğer zehirli maddeler, zaman içinde diş etlerinizin hastalanmasına yol açacaktır.

Diş eti sağlığı için yukarıda sıraladığımız pek çok madde bulunmaktadır. Bu maddelerin her biri ayrı bir önem arz eder. Mutlaka ki, bakımlı ve sorunsuz bir ağız sağlığı için, bu maddelere dikkat edilmesi gerekir. Sağlıklı günler…

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kayseri Diş Beyazlatma

Beyazlık, temizliği ve saflığı simgeler. Daha beyaz dişlerde sahibinin sahip olduklarına iyi baktığını ve özen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir