Pazartesi , Ekim 18 2021
Ana Sayfa / Uncategorized / Diş eti çekilmesinin tedavisi nasıl olur? 2019 Diş Eti Hastalıkları

Diş eti çekilmesinin tedavisi nasıl olur? 2019 Diş Eti Hastalıkları

Diş eti çekilmesi günümüzde diş hekimlerinin en sık karşılaştığı sorunlar arasında yer almaktadır. Bu durumla bu kadar sık karşılaşılmasının ana nedeni ağız sağlığına yeteri kadar önem verilmemesidir. Diş fırçalamanın yanısıra diş ipi kullanımı ve ağız bakım sularının tercih edilmesi ağız ve diş sağlığı açısından yüksek öneme sahiptir. Dikkat edilmediği takdirde diş etleri zaman içerisinde çekilmeye başlarlar.

Diş eti çekilmesi nedir?

Dişleri çevreleyen doku diş eti olarak adlandırılmaktadır. Bu doku gerekli özen gösterilmediğinde zaman içerisinde kök kısmına doğru çekilmektedir. Çekilmeyle birlikte diş kökleri açılmakta, dentin hassasiyeti başlamaktadır. Hastaların soğuk ve sıcak gıdaların tüketimi sırasında ağrı hissetmesine neden olan dentin hassasiyeti günlük yaşamı büyük ölçüde etkilemektedir. Diş eti çekilmesi tedavi edilmez ise zamanla dişlerin çene kemiğine tutunamamasına ve daha da ileri dönemlerde dişlerin kaybedilmesine neden olmaktadır.

 Diş eti çekilmesi ve tedavisi mutlaka periodontolog adı verilen uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Kayseri Diş Eti Hastalıkları Uzmanı Dr.Dt. Erol Özgür OKTAY bu konuda en iyi doktorlardan bir tanesidir. Periodontologlar öncelikle hastayı kapsamlı bir ağız muayenesinden geçirmekte, sonrasında ise ideal tedavi yöntemini hasta ile paylaşmaktadır. En sık uygulanan diş eti çekilmesi tedavisi, diş eti çekilmesinin yaşandığı dişin etrafındaki diş etlerinin bu alana kaydırılması ile açık olan kısmın kapatılmasıdır. Bunun için öncelikle çekilmenin yaşandığı dişin etrafındaki diş etlerinin işleme uygun olması gerekmektedir.

Eğer diğer dişlerin diş etleri uygun değil ise hastanın damak bölgesinden, diş eti çekilmesinin yaşandığı dişe parça aktarılması da uyulanabilecek başka bir yöntemdir. Bu yöntem pek çok hastayı korkutsa da, yapılan lokal anestezi sayesinde hiç bir ağrı ya da acı yaşanmamaktadır. İşlem sonrasında da damağın iyileşmesi oldukça hızlı gerçekleşmekte, normal şartlar altında bu süreç bir hafta içerisinde tamamlanmaktadır.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kayseri Diş Beyazlatma

Beyazlık, temizliği ve saflığı simgeler. Daha beyaz dişlerde sahibinin sahip olduklarına iyi baktığını ve özen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir